Najpopularniejsze rodzaje fajerwerków:

Fajerwerki to niezbędny element każdego przyjęcia sylwestrowego, karnawałowego i wesela – często mamy okazję podziwiać je również z okazji pewnych uroczystości państwowych i imprez masowych. W ofercie producentów tego typu gadżetów znajdziemy kilka głównych rodzajów fajerwerków:

Petardy

Petardy raczej nie są widowiskowe, mimo to cieszą się dużą popularnością. Pierwotnie petardami nazywano ładunki wybuchowe służące do wysadzania bram, mostów i innych elementów fortyfikacji – obecne petardy nie dysponują taką siłą. Głównym efektem ich wybuchu jest donośny huk, oraz intensywny, choć bardzo krótki błysk światła. Petardy można podzielić na draskowe, odpalane poprzez gwałtowne potarcie ich zapalnika o szorstką powierzchnię oraz lontowe. Od lipca 2017 roku na rynku dostępne są wyłącznie petardy lontowe a te na draskę nie zostały dopuszczone do sprzedaży gdyż nie spełniały kryteriów zawartych w certyfikacie CE.

Rakiety

Najpopularniejsze fajerwerki na różnego rodzaju kameralnych imprezach. Fajerwerki w tej formie osadzane są na długich rurkach, które należy wbić w ziemię lub – w przypadku mniejszych rakiety – umieścić w pustej butelce. Rakieta wyposażona jest w silnik, który wprawia ją w ruch oraz stabilizator odpowiedzialny za kierowanie jej prze cały czas ku górze. Na odpowiedniej wysokości dochodzi do detonacji ładunku wybuchowego.

Wulkany

Zwane również fontannami. Są to kartonowe stożki, wypełnione mieszaniną pirotechniczną, która w momencie spalania wydostaje się przez otwór na czubku stożka i tryska na wysokość od jednego do kilku metrów.

Wyrzutnie

Należą do fajerwerków wielostrzałowych. Składają się z różnej ilości rurek, wypełnionych kilkoma ładunkami wybuchowymi, które są wystrzeliwane po kolei w różnych odstępach czasu. Wyrzutnie odpalane są za pomocą jednego lontu, biegnącego do wszystkich rurek.

Rzymskie ognie

Podobnie jak wyrzutnie są fajerwerkami wielostrzałowymi – różnicę stanowi ich budowa. Są to długie rury o różnej szerokości, w których umieszczono kilka do kilkunastu ładunków wybuchowych. Są one odpalane po kolei w określonych odstępach czasu. Wszystkie fajerwerki, choć kojarzone są głównie z zabawą, mogą być bardzo niebezpiecznie – dlatego przed ich zastosowaniem należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi, zachować dużą ostrożność i nie dopuszczać do kontaktu z nimi dzieci. Wszystkie wymienione wyżej fajerwerki do samodzielnego użytku znajdziemy w ofercie firmy PiroFan, zajmującej się sprzedażą materiałów pirotechnicznych i obsługą pirotechniki w trakcie imprez.